Play By Play Hot Off the Press News for Athletics

TULOSO MIDWAY ATHLETIC ANNOUNCEMENTS
(Scores, updates and games are listed upon coaches reporting results, announcements or schedule changes)
 
The Cherokees will host a Bi-District Playoff Game on Thursday, April 27th at 7pm!!  The Cherokees will be facing the Floresville Jaguars.  Game 2 will be on Friday, April 28th at 8pm in Floresville.  If needed, game 3 will be on Saturday, April 29th at 10am in Floresville.  All dates and times are subject to change if rained out.
 
Ticket Prices:  $2 for students and $4 for adults.  Only THSCA, TGCA and 30-5A District Passes will be accepted.  Faculty/Staff ID’s are NOT accepted.  Noise makers are NOT allowed and signs must be in good taste.        
 
The Cherokees will have a warm up game on Friday, April 21st at 5:30pm in Orange Grove vs. the Lady Bulldogs.  
 
Congratulations & Good Luck Cherokees!!
 


Cherokee Softball ~Senior, Jasmine Fernandez will be signing a letter of intent to play softball at Navarro Junior College.  We would like to invite everyone to come out and support Jasmine and her family as she commits to continuing her softball career at the next level. 

 Softball Signing for Jasmine Fernandez
Wednesday, April 19th
Tuloso Midway High School Commons
4:30 pm
 



Warrior Swimming:
The following Swimmers were named to the 2017 Academic All-State Team:
Rush Hoelscher             
Tyler Garza                 
Holly Feagans               
Rianna Turner               
Dominic Garcia            
Israel Soza                 
Aynsley Chaloupka         
Abigail Land                 
Juan Fernandez            
Audrey Rodriguez         
 
 Cherokee Soccer:
The 30-5A All-District Honors have been announced for Soccer.  For the first time in TM Girls’ Soccer history, Senior, Hannah Hays was selected as the 30-5A District Goalkeeper of the Year.  Other All-District Honors are listed below:
 
Alana Anthony - 1st Team Forward
Maria Benavidez - 1st Team Defender
Maddie bennett - 2nd Team Mid-Fielder
Kayla Ceballos - 2nd Team Defender
Eliza Rodriguez - 2nd Team Forward
Anakin Butler - Honorable Mention Defender
Raquel Covarrubias - Honorable Mention Mid-Field
Danielle Alvord - Honorable Mention Forward
Marissa De Leon - Honorable Mention Defender
 
The following Cherokees were named to the All-Academic Team:
Maria Benavidez
Maddie Bennett
Anakin Butler
Raquel Covarrubias
Samantha De La Cruz
Marissa De Leon
Julia Garcia
Brittany Hayden
Sr. Hannah Hays 
Jr. Felicity Martinez
Jr. Amber Saucedo
 
 Cherokee Golf:
The District Golf Championship was held on Tuesday, April 11th & Wednesday, April 12th at River Hills Country Club.  Senior, Charlotte Davis is the 30-5A District Champion!  Charlotte shot a 76on Tuesday and a 77 on Wednesday.  Charlotte has advanced to the Regional Golf Tournament at Golf Club of Texas in San Antonio on Monday, April 24th & Tuesday, April 25th







Cherokee & Warrior Tennis:
The results from the Varsity District Tennis Tournament are below.  Connor Crumly finished 2nd and qualified for the Regional Tournament in San Antonio on April 18th & 19th.
 
Boys Singles:
Connor Crumly - 2nd Place, Regional Qualifier
Girls Singles:
Jessica Boyd - 4th Place
 
Girls Doubles:
Lindsey Reynolds/Samantha Trevino - 4th Place
 
 
Team Results:
Freshman Boys Team:  District Champions (picture attached)
Freshman Girls Team:  District Runner-Up (picture attached)
JV Girls Team: District Runner-Up (picture attached)
JV Boys Team: District 3rd Place (picture attached)

A picture with all team members/plaques are attached.

Individual Results:
Freshman Boys Singles
Daniel Sandoval: District Champion (picture attached)
Samuel Herrera: Quarterfinalist

Freshman Boys Doubles
Matthew Sinard/Kyle Villalon: District Champions (picture attached)
Justin Patton/Nathan Ramos: Quarterfinalists

Freshman Mixed Doubles
Bianca Hinojosa/Christian Brown: District Champions (picture attached)

Freshman Girls Singles
Mekayla Hernandez: 4th Place (picture attached)

Freshman Girls Doubles
Ashley O'Rear/Kathryn Wilson: 2nd Place (picture attached)

JV Mixed Doubles
Samantha Maupin/Samson Garibay: District Champions (picture attached)
Gloria Gama/Dylan Maldonado: 2nd Place (picture attached)

JV Girls Doubles
Analicia Diaz/Kerisma Gonzalez: District Champions (picture attached)

JV Boys Singles
Matthew Land: Quarterfinalist

Other contributors: Andrew Brown, Hunter Carver, Marco Garcia, Garet Green, Jonathan Guerra, Rebecca Steinmetz

**REGIONAL TOURNAMENT UPDATE**
Conner Crumly won his first match 7-6, 7-5   
He will be advancing to the REGIONAL QUARTERFINALS!!!

 
Warrior Baseball:
The Warriors hosted the Ray Texans on Tuesday, April 18th.  The Warriors defeated the Texans 3-1.  The Warriors will travel to Alice to face the Coyotes on Friday, April 21st.  Game time is 7pm.    
 
 Congratulations & Good Luck to all Cherokee & Warrior student athletes!!
 

Search Site